"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Svedectvo o moci - Štefan Martoš

Nemecký úspech a slovenská bieda

- živnou pôdou miliardárov, rýchlozbohatlíkov a vzniku sociálnych rozdielov bol mečiarizmus.

- Mečiar nebol omyl, bol to program.

- Fico je jeho pokračovateľ. Ficovou úlohou je upevnenie moci, beztrestnosť privatizačných zločinov a istoty pre oligarchov.

**************************************************************************

Témou číslo jedna je kríza a nezamestnanosť. Politici rozprávajú o kríze a nezamestnanosti
ako o počasí. Vinníkom krízy a nezamestnanosti má byť stagnácia okolitých štátov. Občania únie žijú takým životom, aké majú vlády. Ako robia úspešné štáty? Roztáčacím mechanizmom krízy a nezamestnanosti je nezodpovednosť, hlúposť a populizmus politikov.

Keď chceme poznať pravú príčiny krízy a nezamestnanosti na Slovensku, musíme zájsť do minulosti. Spomínam si na porevolučné roky. Slovensko sa malo stať oázou horských hotelov, turistiky, minerálnych vôd a pokoja. Čmudiace fabriky, čo nám sem Česi úmyselne napchali, bolo treba pozatvárať, betónové sídliská zbúrať a víkendovým vodičom cestu strpčujúce kamióny zakázať. Zmyslom privatizácie bol predaj štátneho majetku za primeranú cenu spôsobilým osobám. Ľudia, ktorí poznali fabriky z autobusu, sa za zlomkovú cenu stavali ich vlastníkmi. Ich prvými investíciami do fabrík boli snobský život, luxusné vozy a rodinné domy. Fabriky ako prišli, tak postupne odišli. Po kapitálovotvornej vrstve zostali zadlžené banky, vybrakované fabriky a státisíce nezamestnaných.

Priemyselné základy Slovenska sa vybudovali v šesťdesiatych až deväťdesiatych rokoch. Československo bolo najvyspelejším štátom RVHP. Vyrábali sme osobné a nákladné vozy Škoda, Tatry, Avie, Liaz, TAZ, BAZ, autožeriavy, traktory, motocykle Jawy, ČZ, mopedy, autobusy, lokomotívy, vagóny, lietadlá, tanky, riečné a námorné lode, mali sme strojárenský priemysel ČKD, Škodu, Vítkovice, Žďár, Královopolskú, Dubnicu, Považskú Bystricu, Martin, VSS, mali sme hute Poldi, Chomutov, NHKG, Vítkovice, Frídek, Kovohutě, Válcovne, Podbrezovú, VSŽ, Žiar, rafinérky Slovnaft, Kralupy, chemičky Duslo, Nováky,
Litvínov, gumárne Púchov, Partizánske, vyrábali sme televízory, chladničky, mali sme plynovod, ropovod, podzemné zásobníky, bane, tepelné, vodné, atómové elektrárne, drevárenský, papierenský, ľahký a spotrebný priemysel, učňovské školy, priemyslovky, VŠ technických smerov, vedu a výskumné ústavy. Čo mesto, to fabrika, čo fabrika, to učňovská škola, priemyslovka a tisíce zamestnancov. Problémom bol nedostatok pracovných síl, energie, stavebných materiálov a dopravy.

  • Slovensko bolo zameraním, vybavením a kvalifikáciou pracovných síl vhodné pre kooperáciu a hospodársku súťaž s Európou. Úpadok hospodárstva začal privatizáciou v réžii HZDS, Vladimír Mečiar, Ivan Gašparovič a spol. Neskôr sa stali predmetom rozkrádania štátne financie a zdroje.
  • Dnes žneme úrodu. Ak chceme vajcia, musíme mať sliepky. Hodnoty a ozajstnú zamestnanosť nevytvárajú politici, ale zamestnávatelia. Povinnosťou politikou je vytvárať im podmienky. Spoločnosť vníma politikov ako zločincov a parazitov. Tie skutočné zločiny páchajú ľudia z radov politiky, vlády a justície.
  • Fico sa dostal k moci brnkaním na strunu istôt a spravodlivosti. Občania od neho očakávali opatrenia. Pre hospodárstvo a financie nie je únosné, aby sa ich zmocnili a ovládali ľudia, ktorí hodnoty nikdy netvorili.
  • Biele goliere, oligarchovia a finančné skupiny dosadili do vlády po voľbách svojich ministrov. Na istoty a spravodlivosť sa zabudlo. Zločiny napáchané mocou majú zostať nepotrestanou minulosťou.

Nemecký úspech sa uvádza ako pozitívny príklad. Nemecko sa zo všetkých zemí EÚ dokázalo najlepšie vysporiadať s hospodárskou krízou.
Nemcom sa darí držať na uzde infláciu okolo 2 percent. Mimo disciplíny, eura a inovácii sú úspechom Nemecka malé a stredne veľké firmy s tržbami do 50 miliónov eur. V Nemecku je ich 3,5 milióna.
Zamestnávajú približne 14 miliónov ľudí. Na nemeckom HDP sa podieľajú 52 percentami. Viac ako 99% nemeckých firiem patrí do tejto kategórie.
Približne 95% týchto podnikov je v rodinnom držaní. V roku 2010 dosiahol ich obrat 1,91 biliónov eur.
Malé a stredné firmy sú nárazníkom, ktorý pomáha Nemecku eliminovať externé šoky krízy, ktoré doliehajú na ekonomiku. Sú exportérmi, ale aj subdodávateľmi veľkým nemeckých firiem.
Veľké nemecké firmy využívajú malé a stredné firmy namiesto toho, aby sa rozhliadali po dodávateľoch v Ázii. Kvalita a pružnosť malých a stredných firiem totiž prevyšuje i zvýšené náklady ich produkcie.

Na úspechu Nemecka sa podieľa niekoľko faktorov. Zavedením eura Nemecko získalo
výhodu slabej meny, ktorá napomohla konkurencieschopnosti nemeckých výrobkov. Medzi ďalšie faktory patrí disciplína firiem a vzdelávací systém. Medzi firmami a školami funguje
spolupráca. Učni trávia na praxi viac času ako v škole. Po pár rokoch školy majú potom isté zamestnanie.
V Nemecku je tendencia povyšovať vysoko kvalifikovaných špecialistov, ktorí poznajú odpoveď na technické otázky. Export nevytvárajú právnici, ekonómovia a sociológovia. Tvoria ho organizátori, technici, remeselníci, dizajnéri a programátori. Nemecké školy dodávajú priemyslu pracovníkov, ktorí sú pre nemeckú ekonomiku potrební.

Dve tretiny veľkých nemeckých firiem sú vo verejnom vlastníctve. U rodinných firiem je to naopak. Viac ako 30% z nich sú čisté rodinné podniky, 40% sú kombináciou rodinného a
súkromného kapitálu a len 14% z nich je na burze. Absencia tlaku akcionárov tak umožňuje firmám investovať do vývoja. Kľúčové je nesnažiť sa maximalizovať krátkodobý zisk, ale pozerať do budúcnosti.

  • Podnikateľ v Nemecku uvažuje v dimenziách celého sveta tak, aby produkciu presadil v Ázii, Európe, Afrike, alebo v Amerike.
  • Nemecké dediny a mestá sú posiate týmito firmami.
  • Nemecko minulý rok vyexportovalo tovar v hodnote viac ako 1 bilión euro.
  • Úspech nemeckých výrobcov je aj úspechom múdrych a zodpovedných politikov.
  • Pri tých istých cenách sú nemecké mzdy a dôchodky trojnásobkom slovenských.
  • Keď si nemecký dôchodca užíva slnko Kanárskych ostrovov, slovenský dôchodca si požičiava od detí a vnúčat na prenájom.
  • Generálnou príčinou biedy a ťažkého života na Slovensku sú politici bez rozdielu.

Slovenská moc rozkradla priemysel v hodnote 50 až 100 miliárd eur.

Štátny dlh je vo výške 37 miliárd eur.

Úroky dlhu splácame dlhom. Dlh ročne narastá minimálne o 3miliardy eur.

Každá mladá štvorčlenná rodina vrátane budúcich batoliat je okradnutá, zadlžená a jej budúci život je zaťažený sumou vo výške cca 60 až 70 tisíc eur.

700 tisíc občanov žije na hranici chudoby.

400 tisíc občanov pracuje z donútenia v zahraničí.

400 tisíc občanov je nezamestnaných.

Na Západ emigrovalo, natrvalo zostáva a žije obrovské množstvo remeselníkov, technikov, inžinierov, inteligencie, zdravotníckeho personálu a lekárov.

O strechy nad hlavou prišlo a bolo exekuovaných niekoľko desiatok tisíc rodín v prevažnej miere obetí hospodárskeho rozvratu štátu.

Štátna správa je prezamestnaná o 30 až 40%.

Štátne zákazky sú predražené o 20 až 30%.

Korupcia stojí občanov ročne 2 až 4 miliardy eur.

Slovensko sa stalo dielňou, poľom, vazalom, pracovnou silou a odbytišťom ostatných štátov.

Najnižšie mzdy a dôchodky v EÚ poberajú občania Slovenska.

Rozkradlo sa státisíce hektárov pôdy a lesov spravovaných SPF. Dnes je cca 20% poľnohospodárskej pôdy vlastníctvom zahraničných špekulantov.

Po zrušení nebankových subjektov zmizlo v útrobách justície a likvidátorov cca 25 miliárd korún.
O tomto politici mlčia. Z úst politikov počúvame, že za hospodársky stav môže Nemecko a svetová kríza.

Medzi vybudovaním, zavedením fabriky a jej privatizáciou je veľký rozdiel. Organizácii predchádza výstavba. Výstavbe predchádza vytvoriť jej možnosti, podmienky a zdroje. Všetko si vyžaduje úsilie. Politici odvádzajú pozornosť od podstaty. Príčiny biedy a sociálnej nespravodlivosti nie sú v kríze. Pre občanov je dôležité, nenechať sa politizovať a zachovať si svoj rozum. Mečiar v čase privatizácie organizoval  estrády ľuďom, ktorí sa ekonomikou nikdy nezaoberali. Svojmu hrdinovi odpúšťali nadeľovanie fabrík od buka do buka. Tvrdil im, že sa jedná o záchranu fabrík pred zlými kapitalistami. Nezamestnanosť, úpadok ekonomiky, priemyslu a poľnohospodárstva, závislosť, extrémna sociálna nespravodlivosť a bieda boli zasadené v tých časoch. Dnes trpia ľudia, ktorí toto počínanie schvaľovali.

  • Živnou pôdou miliardárov, rýchlozbohatlíkov a vzniku sociálnych rozdielov bol mečiarizmus.
  • Mečiar nebol omyl, bol to program.
  • Fico je jeho pokračovateľ. Ficovou úlohou je upevnenie moci, beztrestnosť privatizačných zločinov a istoty pre oligarchov.

   Ak je pravdou, že moc je vôľou občanov, potom platí, že občan ju musí kontrolovať a usmerňovať. Víťazná strana, alebo koalícia volí predsedu parlamentu a premiéra, premiér zostaví a prezident vymenuje vládu.
Po dvadsiatich troch rokoch sme prišli na to, že sebareflexia parlamentu, vlády a justície neexistuje.
Súdny stav a prokuratúra musia byť mimo vplyv a dosah politikov a členov vlády. Najvyšším orgánom justície je prokuratúra. Predsedu Najvyššieho súdu a Generálneho prokurátora musia voliť občania.
Občania musia mať právo v referende odvolať prezidenta, predsedu Najvyššieho súdu, Generálneho prokurátora a ktoréhokoľvek sudcu a prokurátora. Toto by mala byť páka na chyby a zločiny justície a prezidenta.
Prezident musí byť apolitický. Zasahovať do politiky parlamentu, vlády a justície a navrhovať zmeny tretinovou účasťou v referende musia mať právo občania.
Občanov by zastupoval Snem občanov, ktorý by zasadal jeden týždeň kvartálne. Úlohou Snemu by bola kontrola moci a dvojtretinovou väčšinou personálne zmeny v parlamente, vláde a justícii. Snem by bol zložením volených autorít z radov občanov, jedna hlava na cca 10 000 obyvateľov.


Nastáva čas, aby sa občianska spoločnosť zjednotila, aký má byť budúci prezident. Kto sám začne uvažovať o kandidatúre, musí sa pozrieť do zrkadla. Vedia kandidáti, čo bude úlohou prezidenta?
Päť miliónov štyristotisíc obyvateľov Slovenska sužuje zločin, nespravodlivosť, chudoba a neistá budúcnosť.
Odstrániť príčiny, znamená zastaviť zločin, potrestať nespravodlivých a presadiť spravodlivosť.
Slovensko rozkradli a zničili ľudia, ktorí hodnoty nikdy nevytvárali. Najväčšie neprávosti sa páchajú s vedomím, dohľadom a spoluúčasťou právnikov. Spravodlivosť nie je iba to, čo bude, ale aj to, čo bolo. Spravodlivosť je podmienka, aby do spoločnosti vstúpila ochota obete a duch tvorivý.
Prezident musí byť priama osoba. Prezidenta formoval jeho doterajší život a skutky. Musí problém poznať a musí ho vedieť pomenovať. Od prezidenta sa vyžaduje, aby sa zločinu postavil na odpor.
Slovensko nepotrebuje prezidenta, ktorý chce spájať vodu a oheň.
Prvým krokom prezidenta musí byť poriadok v moci. V tomto mu budú nápomocní všetci občania. Zachrániť štát a zlepšiť život občanov si žiada obete.

Majú po dvadsaťtri rokoch zločinov títo politici právo
žiadať od občanov tieto obete?

Keď súhlasíte s týmto názorom, rozmnožujte a rozširujte ho do každej dediny a do každej rodiny!!!

Štefan Martoš

    Facebook


Hlavná stránka