"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Výzva poslancom Mestského zastupiteľstva k rokovaniu 2. plánovaného zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Poprade dňa 13. 4. 2017?

Vážené poslankyne, Vážení poslanci,  obraciam sa na Vás vo verejnom záujme   pretože na 2. zasadnutí 13. 4. 2017 budete hlasovať o dôležitých  návrhoch predložených vedením mesta na čele s primátorom Ing. Jozefom Švagerkom.

Považujem za potrebné upozorniť na tieto skutočnosti k jednotlivým návrhom:

Upozorňujem na to, že sa jedná o nehospodárne nakladanie s verejnými financiami na zbytočné tzv. energetické audity, ktorých výsledným efektom bude len potvrdenie toho čo je každému známe.  V materiáli sa neuvádza suma za tieto audity čo nasvedčuje tomu, že sa bude jednať len o dohodenie lukratívnej zákazky vopred vybraným osobám. Jednoducho polopatisticky povedané, ak mám starý nezateplený dom bez plastových okien a kúrim v starej kotolni,  nebudem predsa vyhadzovať peniaze na  to, aby mi to dali na papieri, ale investujem rovno do výmeny plastových okien, zateplenia a modernizácie kotolne resp. tzv. „zelenej energie“. Za peniaze na audity by sa dala obnoviť minimálne jedná škola alebo materská škôlka.  V TV Poprad dňa 24. 3. 2017, 1. viceprimátor Mgr. Igor Wzoš, ktorý energetické audity na školách už vopred avizoval, konštatoval, že investičný dlh mesta  na školských budovách je 8-9 mil. eur a takúto investíciu by  mestská kasa neuniesla.  V rozpore stým sa idú vyhodiť peniaze na potvrdenie toho, čo vie aj ten čo žerie seno. 
Preto apelujem na poslancov, aby toto nehospodárne plytvanie verejných financií nepodporili!

https://www.youtube.com/watch?v=yhKhGahP1WI

Energetický audit na školách

 • V súvislosti s prípravou verejnej súťaže na predaj  býv. Duklianskych  kasárni sa už v Poprade uzatvárajú stávky, či lukratívnu nehnuteľnosť kúpi podnikateľ Ján Telensky za podporu volebnej kampane primátora Švagerka, ktorý má údajne tiež záujem aj o tenisové kurty, alebo prezident Kiska, ktorý sa o ne zaujímal   v minulosti. Dovolil by som si pripomenúť volebný program  pána Primátora pre občanov mesta Poprad.
  bod. č. 5. BÝVANIE A PRÁCA PRE  
                 POPRADČANOV

  • Budem iniciovať vytvorenie  mestského podniku na výstavbu bytov, čo vytvorí nárast počtu bytov  za nižšiu nadobúdaciu cenu
  • Navrhnem vytvorenie finančného modelu pre nájomné bytu, aby boli prístupné občanom zo sociálne slabších príjmových skupín
  Kandidátka č. 67 pani PharmDr. Beáta Sichrovská v predvolebnom letáku v roku 2014 uvádzala: „Počet obyvateľov za posledné roky neustále klesá a myslím si, že aj preto, že sa nestavajú nájomné byty  tzv. „ štartovacie byty“ a v meste vôbec nie je vyčlenený priestor na individuálnu výstavbu rodinných domov.“
  Predvolebné vyjadrenia vtedajšich poslancov MsZ Švagerka, Wzoša a Božoňa o predaji Dukelských kasárni !
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1413084838743408&id=197535160298388&pnref=story
  Vážení Popradčania, predstavujeme Vám : "Víziu o predaji dukelských kasárni niektorých poslancov MsZ".
  Poslanec MsZ Jozef Švagerko (KDH), ktorý zároveň kandiduje na popradského primátora povedal, že areál by podľa neho mohol slúžiť na výstavbu rodinných domov či štartovacích bytov pre mladých Popradčanov, avšak investorom by malo byť mesto !
  Poslanec Igor Wzoš (SDKÚ) nechápe, prečo sa hovorí v meste iba o predaji. Podľa neho, ak by mesto pri predaji bytov stálo v pozícii developera, byty by boli pre ľudí prístupnejšie !
  „Zdá sa mi oveľa zmysluplnejšie, keby mesto postavilo byty samo, za vlastné a mohlo by ich prenajímať občanom,“ uviedol poslanec Wzoš.
  Rovnaký názor má aj poslanec Slavomír Božoň (SaS), ktorý s predajom územia nesúhlasí !

  Poslanci by mali ešte pred vyhlásením verejnej súťaže deklarovať prijatím uznesenia, že sa objekt Duklianskych   kasárni  nestane len ďalším lukratívnym biznisom pre vyvolených, ktorí z pozadia ovládajú mesto Poprad ale budú tam skutočne  „štartovacie byty“ pre mladých za dostupné ceny a nie za ceny develóperske, ktoré si obyčajní občania nebudú  môcť dovoliť.

 • bod programu MsZ č. 12, Návrh  plánu investícii Popradskej energetickej spoločnosti , s.r.o. na rok 2017

 • Popradská energetická spoločnosť, s.r.o., začala svoju činnosť 1. 1. 2017 a je všeobecne známe, že si zobrala uver (zrejme bez súhlasu MsZ) a ešte nevytvorila dostatočný zisk na to, aby si mohla dovoliť navrhovanú investíciu vo výške 833 083 eur.  Keďže PES, s.r.o. avizovala občanom Popradu citeľné zníženie cien tepla, je otázne či to bude reálne pri tak rozsiahlych investíciách na rok 2017 a či nie je na mieste obava, že ľudom prepojeným z PES, s.r.o. ide len o to, aby sa do komunálnych volieb v roku 2018 čo najviac nabalili?

  Dovolil by som si pripomenúť, že zatiaľ PES podľa zákona nemá zverejnené faktúry za január a február a už je apríl !

  http://poprad.energy/o-nas/zverejnovanie/
  Faktúry je potrebné zverejniť do 10 dní odo dňa ich doručenia povinnej osobe, najneskôr však do 30 dní odo dňa ich zaplatenia na web stránke povinnej osoby.
  http://www.minv.sk/?zverejnovanie-zmluv-informacie-pre-obce
  úver za 700 000 Eur bez schválenia MsZ ,
  http://poprad.energy/wp-content/uploads/2016/12/Zmluva-CSOB_PES_1366_dec2016.pdf
  http://poprad.energy/wp-content/uploads/2016/12/Zmluva-CSOB_PES_1364_dec2016.pdf
  http://poprad.energy/wp-content/uploads/2017/04/UniCredit-Bank_Zmluva-o-kontokorentnom-%C3%BAvere-%C4%8D.-001279CORP2016.pdf

  Príloha: Návrh   plánu investícii Popradskej energetickej spoločnosti , s.r.o. na rok 2017

  František Bednár

     PRINT RSS

  Hlavná stránka