"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

DOKEDY SA BUDÚ MUSIEŤ ZÚFALÍ OBČANIA BRÁNIŤ PETÍCIAMI PROTI NEKOMPETENTNOSTI POPRADSKEJ RADNICE?

Na jednom z bytových domov na Popradskom nábreží je umiestený tento nápis Popradská mafia kradne občanom už aj svetlo! Obyvatelia bytoviek pri nábreží v centre spisujú petíciu proti plánovanej výstavbe 13-poschodovej budovy v ich tesnej blízkosti, pretože ak by výstavbu povolili prišli by o svetlo a v Poprade by pribudlo ďalšie monštrum, akých tu už je viac.  Staré indiánske príslovie hovorí, že ak sa vzdiali ľudské srdce od prírody, zatvrdí sa. Nedostatok úcty k tomu, čo rastie, čo je živé, rýchlo povedie tiež k nedostatku úcty k ľuďom.

Čo povedať na adresu  kompetentných na popradskej radnici v čase vládnutia primátora Jozefa Švagerka a viceprimátora Igora Wzoša. Pred voľbami v roku 2014 sľubovali, že občan sa nestane rukojemníkom stavebného úradu, na ktorom je dnes úplný chaos. Prednosta Bujalka(rodinný príslušnik primátora) údajne dáva výpoveď, čo len potvrdzuje, že na radnici niečo nie je v poriadku.
Nikto z mesta sa ani neunúval  obyvateľov informovať podobne ako v prípade  likvidácie zelene a výrube stromov  pri tretej etape stavby polyfunkčného domu Coribb  o ktorej som písal v článku  s názvom Prečo Poprad nebude Európskym mestom stromov uverejnenom na stránke
http://necenzurovane.net/naj/poprad/pp9.html Iný prípad pochybnej výstavby podkrovných bytov podnikateľom, ktorý stoji v pozadí ohyzdnej budovy pri kultúronom dome, s požehnaním samosprávy, som uviedol v príspevku s názvom ZASTAVIŤ VYDIERANIE POZEMKOVOU MAFIOU A ŠPEKULANTMI MÔŽE LEN ZMENA LEGISLATÍVY


 V bytových domoch  bývajú starší ľudia, ktorí majú 80 rokov. Šesťdesiat rokov im tam nič netienilo, mali tam slniečko, bola  to malá  oáza v strede Popradu, kam sa chodia prechádzať mladé rodinky s deťmi, chodia tam kŕmiť kačky, jednoducho idylka, a teraz sa tam postaví takáto ozruta,“ povedal člen petičného výboru František Barilla.

„Podľa samosprávy to bolo zverejnené na vývesnej tabuli i internete, ale predstavte si 80-ročného človeka, ktorý ide k tabuli či na internet. Niektorí ľudia skrátka nemali šancu sa o tom dozvedieť. Dalo sa to odkonzultovať s občanmi aj iným spôsobom,“ uvádza  František  Barilla, ktorý v tomto smere kontaktoval aj mestských poslancov. Na sťažnosť rozhorčených obyvateľov zareagovala len jedna poslankyňa.

Poukázali aj na to  že súkromný investor nepostaví nájomné byty, ale apartmánové, pritom „Apartmánový dom či byt ani stavebný zákon nepozná, obyvatelia tak budú bez popisného čísla, nebudú ani občanmi Popradu, tým pádom nebudú zvyšovať demografickú krivku, čo veľmi potrebujeme, keďže o chvíľu spadneme pod hranicu 50-tisíc obyvateľov,“ poznamenal  František Barilla.

Na stavebnom úrade v Poprade pokračuje územné konanie, ktorého predmetom je umiestnenie nebytovej stavby, spomínaného apartmánového domu.

Strohé stanovisko samosprávy   hovorcu mesta naznačuje,  že pred komunálnymi voľbami sa stavebné konanie môže prerušiť a to či sa obnoví a kedy bude závisieť od výsledku volieb.


  V Poprade absentuje funkcia architekta mesta, pretože inak by sa nestalo, že v územnom pláne sa povolí  výstavba polyfunkčných monštier a budov bez ladu a skladu na úkor zelene, ktorej je v meste žalostne málo. Výstavbe v centre, ktorá je prehustená mala byť  prísne kontrolovaná. Len barbar totiž povolí v územnom pláne   výstavbu rodinných domov  v parku pri bývalej nemocnici v Kvetnici, ktorú zastavilo len rozhodnutie pamiatkového úradu vyhlásiť park spolu s budovou nemocnice za kultúrnu pamiatku.

Žiaľ stále sa potvrdzuje, že Poprad je v rukách bezohľadných barbarov a developerov. Čo možno povedať na adresu ľudí zodpovedných za bezohľadné ničenie stromov a zelene.

Kto  si dnes spomenie na náhradnú výsadbu  755  stromov okrem iných vyrúbaných stromov aj za  vyrúbanie zdravých ihličnanov a listnatých stromov, ktorých sa nedotkli ani komunisti pri dnešnom Fórume. Otázka znie kde, kedy a za koľko rokov tieto stromy vyrastú. V Holandsku, kde doslova bojujú o každý meter suchej pôdy  by si to určite nedovolil. Kanada, krajina s najvyšším počtom lesov má mestá  plné zelene a stromov a taký Vancouver sa s Popradom nedá ani porovnať. Švajčiari  alebo Rakúšania by si podobné barbarstvo ani nevedeli predstaviť.

Starý Poprad  úplne stratil svoju dušu. Ukradli mu ju večne nenásytní  ponovembroví zbohatlíci, ktorých vyprodukoval November 1989. Zo Šašinkovej secesnej budovy, jednej z dominánt starého Popradu  na námestí,  sa stalo polyfunkčné monštrum potom čo bola  vyňatá z fondu chránených historických pamiatok. Taký je náš vzťah k histórii mesta, v ktorom sa stráca zeleň a na každom voľnom mieste vyrastá betónová polyfunkčná opacha!

Stromy a trávnaté plochy pomaly a isto ustupujú parkoviskám a ľudia ako mravce kľučkujú medzi  nastavanými budovami.
Nadávame keď  nám pri prvom väčšom daždi voda zaplavuje pivnice a záhrady a vôbec si neuvedomujeme, že príroda nám vracia len to, čo sme jej svojou bezohľadnosťou a konzumnou zaslepenosťou sami spôsobili. Rozpredali sme si lesy a zničili poľnohospodársku pôdu, na ktorej sú dnes priemyselné parky a nákupné centrá. 

Čudujeme  sa, prečo sa dnes deti rodia už s alergiami a oslabenou imunitou. Veď naše deti ešte pred tridsiatimi rokmi behali po vonku a  jedli neumyté jablká a hrušky zo záhrad!

Pri našom naháňaní sa za pomyselným blahobytom a konzumom sme už dávno zabudli na to, že  strom k svojmu životu človeka nepotrebuje.  Naopak -- je to človek, ktorý pre svoj život potrebuje stromy, pretože stromy sú pľúca každého mesta!

Zbúral sa aj Popradský pivovar, ktorý za 200 rokov prežil niekoľko režimov. Neprežil však éru pokročilého a pokračujúceho  komunisticko-eštebácko-mafiánskeho kapitalizmu.  Koho ešte zaujíma, ako bol v čase, kedy dával ľuďom prácu, vytunelovaný a s daňovým nedoplatkom vyše milióna eur špekulatívne odpredaný,  keď tento fakt nezaujíma ani prokuratúru a políciu?
Ostane nám tu  mesto s pokračujúcom úbytkom obyvateľstva zohyzdené a poznačené šialenstvom praskajúcej bubliny nekontrolovanej výstavby budov, ktoré  mesto Poprad  a jeho obyvatelia  vôbec nepotrebujú.

Všetci tí, čo stavili na investície do nehnuteľností,  totiž zle odhadli vývoj situácie. Ak nechcú tieto skutočnosti prijať, nech sa pozrú do Španielska, v ktorom sú zadlžené mestá duchov -- mestá plné luxusných rezidencií, v ktorých nikto nebýva a stali sa príťažou pre životné prostredie.

Solventní Nóri a Švajčiari v referende odmietli Olympijské hry ako rizikovú investíciu. Slovenskí politici  sa ale stále riadia  „olympijským“ heslom, ktoré si prispôsobili svojim cieľom: nie je dôležité zvíťaziť, ale nabaliť sa!

Občania Popradu by teda mali vo vlastnom záujme podporiť túto petíciu, ktorú si môžete stiahnuť z tejto stránky, pretože  nabudúce sa to môže týkať aj ich bytového domu. Bez ohľadu na to, či si  uvedené skutočnosti chcú pripustiť,   v budúcich voľbách by si mali dobre preveriť, kto je zodpovedný za nekontrolovanú výstavbu v meste  a kto nerozhoduje  v prospech občana, ale v prospech toho, kto dá viac do toho „správneho“ vrecka. 

František Bednár

https://spis.korzar.sme.sk/c/20751168/spustili-peticiu-proti-vystavbe-13-poschodovej-budovy-pri-nabrezi.html
Spustili petíciu proti výstavbe 13-poschodovej budovy pri nábreží

 
  
PRINT RSS


   
Hlavná stránka