Rodičia a starí rodičia, ktorí spoločne so zločincami a vlastizradcami z vysokej politiky umožnili, aby ich vlastné deti a vnuci boli okradnutí o budúcnosť vo vlastnej krajine, spoločne ich vyhnali a vyháňajú do cudziny, budúce generácie obrali o detstvo a budúcnosť, tvoria cca 70 % Slovákov, nemožno považovať za súčasť národa, ale len za plebejcov bez vlastného názoru, ktorí nikdy nemajú právo byť súčasťou tohto národa, lebo prispeli a prispievajú k jeho postupnej likvidácii.
Hlavná stránka

Vo všetkom by chceli dominovať právnici, ešte že od Boha občas dostanú po...             

A - 2
2. 1. 2014

     Špeciálne Cirkev katolícka má trochu neblahé dedičstvo v tom, že najviac bola ovplyvnená prepracovaným rímskym právnickym systémom, ktorý chce mať vo všetkom jasno a chce všetko definovať. Ono sa to naozaj vždy celkom nedá a pri všetkom dobrom vedomí a svedomí musíme niekedy kapitulovať a rozhodovať podmienečne a od prípadu k prípadu. Táto situácia sa vyhrotila s rozvojom filozofie a prírodných vied, ale našťastie prišli jezuiti so svojím probabilizmom a kazuistikou. Tieto záhadné slová vlastne značia, že každý "casus", teda prípad, musíme posudzovať osobitne a niekedy je často nemožné nevoliť menšie zlo a nespoľahnúť sa pri tej voľbe len na vlastný úsudok a nedokonalé svedomie. Ťažko sa to náboženskému človeku prežúva a nie celkom to pochopil ani taký génius, ako Blaise Pascal. Možno keby žil dlhšie ako 49 rokov, viac by sa priblížil k chápaniu reálnych a praktických životných procesov.

     Je to asi najväčší problém vzťahu k Bohu, že my ľudia ho chceme manipulovať. On nás stvoril na svoj obraz a naše najväčšie pokušenie je prerábať ho podľa nášho obrazu, čo je asi najväčší a do neba volajúci nezmysel.

     V Genezis sa o stvorení tvrdí, že Boh videl, že to, čo stvoril, bolo dobré. Ani o Adamovi a Eve sa nehovorí, že by boli vyslovene zlí, alebo že by sa dopustili nejakého konkrétneho hriechu. Jednoducho nedokázali prekonať pokušenie definovať Stvoriteľa podľa svojich predstáv
     To isté pokušenie manipulovať druhých na svoj obraz a predkladať naše názory na iných ako fakt, sa prejavuje aj v medziľudských vzťahoch a je najväčším zdrojom sporov, hriechov, hádok a všetkých katastrof, okrem prírodných.

     Tak ako Bohu nemôžeme predpisovať, čo ho má zaujímať a čo má robiť, nemôžeme sa takto chovať ani k našim blížnym. Na druhej strane ale zase platí, že síce rešpektujeme ich slobodu, ale nemôžeme úmyselne tvrdiť, že každý názor a každé správanie má rovnakú hodnotu a následky.

A práve toto sa dnes tvrdí a relativizuje to nielen Boha, ale aj hodnotu človeka a popiera akýkoľvek zmysel ľudskej existencie. Ak máme naozaj radi ľudí, treba sa proti tomu postaviť aj za cenu obmedzenia našej pozemskej kariéry, ba aj za cenu likvidácie zo strany tých, ktorým chceme s dobrým úmyslom niečo vyčítať. Pozor pritom len na to povestné brvno vo vlastnom oku!

     Snažil som sa aj v tejto úvahe byť zároveň jednoznačný, aj zmierlivý. Je to ťažká vec a mnohokrát záleží na vyladení tónu a na nuansách vo formuláciách, aby sme tých druhých reálne neurazili a nadobro neodohnali. Priestor na debatu bez urážok je veľmi potrebný a neprestávajme ho hľadať!

     Isteže je treba byť tvrdý voči všakovakým nárokom všelijakých lobby, nielen LGBT, kde tieto tlaky prechádzajú až do obludností a absurdít. Na druhej strane ale treba chápať aj to, že tie manželské a partnerské pomery a nepomery často nevyjdú bez konkrétnej viny, niekedy aj oboch strán sporu.

     Tým nechcem nič relativizovať a uznávam, že zvlášť pri výchove mládeže a to nielen detí, ale aj adolescentov, treba určovať pevné zásady, limity a hranice a nepliesť úbožiatkam hlavy. Aj bez toho majú v tejto tzv. virtuálnej realite dosť starostí samé so sebou.

     Medzi dospelými by však k serióznej diskusii prichádzať malo a nie všetko vyriešia manifestačné pochody niekedy nepríjemne pripomínajúce prvomájové sprievody. Už od Jóba a možno aj predtým
platí, že Boh si neželá, aby sme ho ospravedlňovali tým spôsobom, že ponižujeme človeka. Samozrejme, že sú horší aj lepší ľudia, ktorí si pestujú horšie aj lepšie spôsoby, ale pozor na prvoplánové a apriórne obvinenia! Svet ja momentálne omnoho nervóznejší, komplikovanejší a apokalyptickejší ako za čias spravodlivého Jóba a náš Boh je na rozdiel od iných náboženstiev od prvopočiatku aj Bohom otázok, nielen hotových odpovedí.


Vlado Gregor, Holíčska 23. 851 05 Bratislava, gregigregor58@gmail.com


    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka