"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Mlčanie jahniat na Dobrovičovej ulici

To čo sa odohráva v súčasnosti na Dobrovičovej ulici v agrárnom sídle možno už asi bežného občana nerozčúli a preto tieto šachové a personálne rošády berie doslova s úsmevom.  Človek si najskôr myslel, že došlo k privatizácií už aj štátnej správy jednou dolniackou rodinou a neskôr keď sa rozhliadol tak si môže myslieť, že je na Obecnom úrade v Komjaticiach.
Do čela chlebového rezortu bol asi prvý raz nominovaný nepoľnohospodár manažér. Odvážny krok strany, ktorá má v spoločnosti vedúcu úlohu. K takému kroku sa neodvážili ani komunisti a tam bola iná nomenklatúrna a kádrová politika.  V agrárnej verejnosti to vyvolalo rôzne ohlasy. Nakoniec sa hladina upokojila s vedomím, že nová metla dobre metie, nebude tu prepojenosť na agrárnych lobistov, ktorý krúžia ako supy okolo tejto inštitúcie a svojimi bohatými skúsenosťami v riadiacej funkcii sa obklopí odborníkmi a radcami. Jeho pozornosť venovať sa problematike poľnohospodárstva je úžasná. Pracovné stretnutia a tlačovky idú ako vo fabrike na výrobu polyuretánové podlahy. Nuž pán najvyšší a v krátkej dobe aj čestný občan takmer 5 000 dediny v Nitrianskej župe zabudol, že sedliačina je o niečom inom. To je iná fabrika ako tá v Nitre v Krškanoch a v nemalej miere sa práca robí pod holým nebom a nie pod strechou. Presvedčili nás o tom aj vyhlásenia počas prvého výjazdu keď v žiari reflektorov a bleskov medlili klasy obilia aký  bude dobrý tento rok na obilniny. Výsledok poznáme. Už tatíček Masaryk keď išiel na prehliadku polí sprevádzal ho odborník a starý sedliak minister Prášek. Nášho premiéra prvý krát sprevádzal profesor a pedagóg z materiálno technologickej fakulty. Výsledok poznáme – roľníkovi ostali oči pre plač. Žiaľ vo vedení chlebového rezortu s výnimkou štátneho tajomníka sú ľudia bez praxe – a k tomu ešte aj z iných rezortov. Neviem si predstaviť ako by šéfoval baletu SND taký minister Richter, alebo opere taká poslankyňa Lašáková no dnes je všetko možné.
Agrárna verejnosť očakávala, že ako dobrý lokál patriot z Nitrianskej župy – Mekky pôdohospodárstva príde excelentné zastúpenie odborníkov. Žiaľ prišla len rodina pána ministra, kamaráti a občania z Komjatíc  
Kto má čo na starosti
‑ Lukáš Peško, synovec ‑ kontrola projektov z euro fondov,
‑ Petra Bohunová, neter ‑ prevádzka a registratúra,
‑ Marek Gocník, Komjatičan a colník  ‑implementácia euro fondových programov a pozemkový fond,
‑ Ľudovít Koppan, Komjatičan ‑šéf sekcie kontroly
‑ Ľudovít a Michal Gráfovci, krstné deti‑ pomáhali spracovať dokumentáciu k euro fondom, vraj ale len v lete ako výpomoc a generálny šéf zodpovedný za rozvoj vidieka je inšpektor práce.  Človek by povedal, môžeme za to že sme ministrova rodina a ešte aj z Komjatíc. Tak to je ozaj silná káva, ktorú v ponovembrovom pôsobení na tomto ministerstve nikto nedokázal. Herecký výkon a chladná hlava ministra je na úrovni a možno aj vyššie ako rola, ktorú zahral  A. Hopkinsa V mlčaní jahniat. My len dúfajme, že to s rezortom neskončí ako s obeťami vo filme

Komnata
(25.09.2013; Sme; s. 1; Javorský Juraj)
Po dnešných odhaleniach málokto pochybuje, že je Ľubomír Jahnátek dobrý rodák. Ale toto označenie nevystihuje naplno jeho význam pre obec Komjatice.
Doteraz boli známe len v úzkych kruhoch ‑ štrkoviskom, kde sa dá v lete okúpať, a zmienkou v jednej protimadárskej ľudovej odrhovačke. Na to, že je názov obce odvodený od slova komnata, sa to zdá trochu málo. Musel prísť Jahnátek, aby obec vysvietil na mape Slovenska a zužitkoval jej potenciál.
Jednak tým, že Komjatičanov fyzicky exportuje do hlavného mesta a nechá ich riadiť kľúčové činnosti. Ale najmä tým, ako etymologické posolstvo rodiska využil v chápaní svojho úradu. Je to taká komnata pre vybraných hostí, podľa možnosti z rodiny, v paláci zvanom ministerstvo pôdohospodárstva.
[Na začiatok informácie] [Späť na obsah]
12. U Jahnátka bodujú Komjatice
(25.09.2013; Sme; s. 2; Kern Miroslav)
Na ministerstve pôdohospodárstva dostávajú funkcie ministrovi príbuzní a rodáci
Svoj tím blízkych si Ľubomír Jahnátek prenáša z ministerstva na ministerstvo.
, Byť príbuzným, kamarátom či rodákom Ľubomíra Jahnátka z obce Komjatice výrazne zvyšuje šance dotyčného dostať dobré miesto na ministerstve pôdohospodárstva. Stačí si prelistovať telefónny zoznam ministerstva.
Odkedy je Jahnátek ministrom, vedúce miesta nezískali len jeho synovec Lukáš Peško a neter Petra Bohunová, o ktorých denník SME informoval minulý týždeň. Podozrenia z rodinkárstva a protekcionizmu sú širšie a viažu sa na štvortisícovú obec Komjatice (okres Nové Zámky), odkiaľ minister pochádza.
Komjatičanom je aj bývalý colník Marek Gocník, ktorý sa za Jahnátka stal šéfom útvaru implementácie programov regionálneho rozvoja, teda eurofondov. Vláda ho vymenovala aj na ďalšie vplyvné miesto, je členom Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorý spravuje obrovské majetky. Gocník sa u Jahnátka už raz zamestnal ako šéf odboru,., keď bol ministrom hospodárstva.
Ďalším Komjatičanom vo vysokej funkcii je Ľudovít Koppan. Po Jahnátkovom nástupe prevzal vedenie sekcie kontroly a vládneho auditu. Aj on sa už Jahnátkovi osvedčil za predchádzajúceho ministrovania (2006 ‑ 2010), keď šéfoval oddeleniu kontroly.
V obci má rodinu
Jahnátek podľa katastra v Komjaticiach stále vlastní nehnuteľnosti. Jeho brat Július je miestnym poslancom za Smer.
Komjatický Smer vedie Karín Jaššová, ktorá je aj okresnou podpredsedníčkou strany. Keď bol Jahnátek ministrom hospodárstva, pracovala tam ako šéfka odboru strategických investícií. Jaššovej manžel je miestnym poslancom za Smer.
Na ministerstve pôdohospodárstva teraz pracuje Jaššovej švagor a v úradnom telefónnom zozname je aj ďalší muž, ktorý má nie veľmi bežné priezvisko Jaššo.
Na otázku, čím si vysvetľuje nárast počtu ľudí z Komjatíc po svojom nástupe, či títo zamestnanci prešli výberovým konaním a koľkí ďalší uchádzači s nimi súperili o miesto, Jahnátek odpovedal, že odmieta špekulovať o zvýhodňovaní obyvateľov Komjatíc pri zamestnávaní. Poznamenal, že v obci nebýva od roku 1978.
Kontaktovali sme aj Gocníka a Koppana. Na otázky neodpovedali.
Brigáda u krstného otca
V zozname ministerstva boli donedávna aj Ľudovít a Michal Gráfovci. Ich krstným otcom je Jahnátek, ktorý býva rovnako ako oni v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Ministerstvo ich po otázkach SME zo zoznamu vymazalo a odpísalo, že iba "poskytli krátkodobú dvojtýždňovú výpomoc v oblasti administrácie dokladov a spracovania dokumentácie operačných programov z dôvodu čerpania letných dovoleniek stálych zamestnancov úradu".
V tlačovom odbore u Jahnátka sa po voľbách zamestnala aj Andrea Halászová ‑sestra Jany Halászovej, ktorú Plus 7 dní odfotil pri družnej rozlúčke s premiérom Robertom Ficom zo Smeru.
Minulý týždeň sme upozornili, že syn ministrovej sestry Lukáš Peško má na starosti kontrolu eurofondových projektov v Bratislavskom kraji a neter Petra Bohunová šéfuje oddeleniu prevádzky a registratúry.
***
Kto má čo na starosti
‑ Lukáš Peško, synovec
‑ kontrola projektov z eurofondov,
‑ Petra Bohunová, neter
‑ prevádzka a registratúra,
‑ Marek Gocník, Komjatičan ‑implemetácia eurofondových programov a pozemkový fond,
‑ Ľudovít Koppan, Komjatičan ‑šéf sekcie kontroly
‑ Ľudovít a Michal Gráfovci, krstné deti‑ pomáhali spracovať dokumentáciu k eurofondom, vraj ale len v lete ako výpomoc.

U Jahnátka sa rodinkári
(25.09.2013; Sme; s. 1; Kern Miroslav)
Blízki a rodáci ministra pôdohospodárstva dostali vplyvné vedúce funkcie
Známi Ľubomíra Jahnátka zodpovedajú na ministerstve za eurofondy aj za kontrolu.
Čo má spoločné ministerstvo pôdohospodárstva a štvortisíeová obec Komjatice v okrese Nové Zámky? Okrem najznámejšieho rodáka Ľubomíra Jahnátka aj niekoľko ďalších obyvateľov vo vrcholových funkciách. Obsadili ich po Jahnátkovom nástupe.
Ľubomír Koppan z Komjatíc je na ministerstve šéfom sekcie kontroly, bývalý colník Marek Gocník má na starosti eurofondy a zároveň je členom rady pozemkového fondu.
Už minulý týždeň denník SME informoval, že vo vedúcich pozíciách ministerstva pracujú Jahnátkov synovec a neter. Prácu tam našli aj ministrove krstné deti. Ministerstvo rodinkárstvo odmieta. V Komjaticiach vraj Jahnátek nebýva už od roku 1978.

 
         Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka