"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Ekonomické a sociálne dôvody samovrážd (esej)               

Samovražda, alebo samovražedný pokus sa udeje vtedy keď si niekto siahne na život. Je množstvo spôsobov akým ľudia páchajú samovraždy. V minulosti bola samovražda nelegálna a trestaná ako trestný čin. Žiaľ v dnešnej dobe prebieha veľa samovrážd ako aj samovražedných pokusov.

Jednou z hlavných príčin samovrážd a samovražedných pokusov býva nepriaznivá finančná situácia doma. Napríklad keď niekto príde o prácu a stráca možnosť splácať svoje záväzky a v dôsledku toho príde o dom, či byt, kde býva môže to viesť k psychickým problémom, ktoré následne môžu skončiť samovraždou. V niektorých prípadoch sa podarí týchto ľudí zachrániť včas, vtedy hovoríme o “neúspešnom” pokuse o samovraždu. Ale ak sa ho nepodarí zachrániť, vtedy hovoríme o “dokonanej” samovražde. Medzi ďalšie motívy pokusov o samovraždy môžu byť narušené vzťahy v rodine: rozvody, smrť životného partnera alebo dieťaťa, hádky medzi deťmi a ich rodčmi a nevera.

Ako by sa dalo predchádzať samovraždám? V súvislosti so sociálnymi príčinami samovrážd jestvujú možnosti ako by vláda mohla prispieť k prevencii týchto pokusov o samovraždy. V súčasnosti keď niekto príde o prácu dostáva 60% svojej poslednej mzdy šesť mesiacov od Sociálnej poisťovne. Ak niekto zarábal veľmi málo podpora v nezamestnanosti, ktorú dostáva mu nepostačuje ani na holé prežitie. Naproti tomu ľudia s vysokými príjmami dostávajú viac než potrebujú a nie sú tak dostatočne motivovaní, aby si našli čím skôr novú prácu. A celých tých šesť mesiacov nie sú nútení hľadať si prácu. Riešením by bolo navrhnutie škály dávky s minimálnou a maximálnou hranicou, ktorú by nezamestnaní poberali od štátu. Ďalším riešením by bolo zvýšenie limitu, ktorý si môže človek evidovaný na Úrade práce privyrobiť k podpore. Limit zárobku počas evidencie na Úrade práce by bola minimálna mzda v národnom hospodárstve teda 337 eur.

Existuje množstvo riešení, ktorými by sa dalo znižiť alarmujúce každoročné množstvo samovrážd a samovražedných pokusov, ale vláda nevenuje dostatočnú pozornosť tomuto problému. Nazdávam sa, že politici zodpovední za sociálnu politiku by sa mali oboznámiť s  týmto pálčivým problémom a začať hľadať riešenia a zapracovávať zmeny. Verím, že toto by viedlo k zníženiu počtu pokusov o samovraždy.

Petra Paulovičová, študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave

Súvisiace články:
- Dosť bolo sociálnych samovrážd, extrémisticko-fašistickí a psychopaticko-sadistickí gauneri z vysokej politiky pod dohľadom cudzej štátnej moci
- Oficiálne štatistiky samovrážd v SR
- Sociálne samovraždy – mýtus, či realita?

    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka