"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Skorumpovaní slovenskí sudcovia s neoboľševickým a esesácko – gestapáckym cynizmom drzo kolaborujú s ekonomickým zločinom a nehorázne okrádajú občanov             

Dnes už môžeme celkom otvorene povedať, že nevysporiadanie sa tými najdrsnejšími metódami s konkrétnou zločineckou komunistickou a eštebáckou verbežou po Novembri 1989 sa nám veľmi kruto vypomstilo. Dať nezávislosť sudcovskej verbeži s esesácko - gestapáckym cynizmom zo slovenskej justície, ktorá sa nám teraz drzo smeje do tvári, to je vizitka našej nežnosti, ktorú komunisticko – eštebácki zločinci si pripravili hneď po Novembri 1989 cez polointelektuálnych kaviarenskych povaľačov z VPN, prezlečených komunistov a eštebákov – „nie sme ako oni.“ Miesto toho, aby aspoň 30 %  tejto verbeže bolo podľa zákona o treste smrti utratených, dnes oni likvidujú tento národ a úplne otvorene poľudšťujú esesácko – gestapácke metódy z obdobia hitlerovského fašizmu a nacizmu. Dovoľujú si také porušovanie a hanobenie ľudskej dôstojnosti, čo neexistovalo ani vo fašistickom a nacistickom Nemecku voči jeho vlastným obyvateľom. Vznik zločineckých mafií, vytvorených samotnými politikmi, ich neskoršie vzájomné prepojenie pri ekonomickom, morálnom a sociálnom likvidovaní vlastného národa, jeho ekonomické zapredanie a rozdanie slovenského majetku v prospech cudziny, tak môžeme len s nostalgiou spomínať, že takéto niečo by sa nikdy nemohlo stať ani počas vojnového slovenského štátu, kde vtedajší politici na čele s prezidentom Tisom dokázali ochrániť to, čo bolo naše a zločinecké mafie typu tých našich ponovembrových, by boli likvidované už v zárodku.
V médiách nedávno publikovaný pochybný spor  Carga s   cyperskou schránkovou firmou Lancillon Limited o ktorej má rozhodovať bratislavská sudkyňa, ktorá sa pozná s jej zástupcom, je po obdobnej pochybnej kauze o ktorej rozhodol v prospech ekonomických zločincov skrývajúcich sa na Cypre popradský sudca JUDr. Peter Koman, ďalším bezprecedentným zlyhaním slovenskej justície z ktorej sa stala po Novembri 1989 organizácia riadená zločincami v talároch, ktorí si sudcovskú nezávislosť vysvetľujú ako justičnú svojvôľu a zlatú baňu ako  okrádať slovenských daňových poplatníkov z ich žobráckych  platov, ktoré patria medzi najnižšie v EÚ.
O prvom prípade sudcu Komana, som podrobne písal ešte v roku 2010 v článku Tak už dosť, zbojníci z vysokej politiky a justície!!! uverejnenom na webovej stránke
http://www.necenzurovane.sk/10/spf.html Súčasná kauza Carga opäť tak ako kauza Veľkého Slavkova  plnej nahote ukázala skutočnú tvár  slovenskej justície, z ktorej sa stal štát v štáte a  ukázala tú najhoršiu možnú alternatívu v Slovenskej republike a to, že sudcovské „ctihodnosti“ odkojené komunisticko-fašistickou ideológiou si postupne vytvárajú novú garnitúru justičnej zberby, ktorá sa neštíti  nehorázne okrádať štát o miliardové pofiderne  a špekulatívne virtuálne pohľadávky v prospech  zločineckých schránkových firiem, ktoré ako hyeny parazitujú na ekonomickej  biede občanov celej EÚ, ktorých ekonomická situácia sa neustále zhoršuje a speje k prepuknutiu sociálnych nepokojov v celej Európe.

 Obidva prípady  majú spoločného menovateľa a to,  Cyperskú schránkovú firmu  spojenú s  patologickou chamtivosťou  a nenažranosťou niektorých sudcov na jednej strane a miliardové virtuálne pohľadávky, ktoré musia vždy zaplatiť slovenskí občania na strane druhej. Tieto justičné hyeny stratili vo svojej zaslepenosti zmysel pre realitu a súdnosť, pretože si prestali uvedomovať, že sú v porovnaní so slovenskými občanmi z ktorých 75% žije podľa kritérií EÚ na hranici chudoby,  platení nadštandardne práve z  daní týchto občanov.

V oboch prípadoch sa sudca vyjadril, že sa necíti predpojatý. Stále tá istá obohraná pesnička a kolotoč podania námietky na Krajský súd, ktorý automaticky konštatuje, že stanovisko sudcu je postačujúce a nie je údajne zákonný dôvod na vylúčenie sudcu. V poslednom čase už Krajské súdy nerešpektujú ani nález  Ústavného súdu, podľa ktorého nie je smerodajné len vyjadrenie sudcu , že sa necíti predpojatý k prejednávanej veci, ale aj jeho postup. V tomto prípade už ide o spochybňovanie samotnej existencie Ústavného súdu  a svojvôľou Krajských súdov.

Bezprecedentný postup bratislavskej sudkyne mi dal za pravdu, keď som bratislavské sudkyne označil ako skorumpované vrahyne z Krajského súdu v Bratislave, ktoré  robia všetko pre to, aby dieťa mafiánskeho zločinca Petra Sýkoru pod ochranou zločincov z vysokej politiky  bolo naďalej už osem mesiacov bez výživného, lebo si osvojili klamstvá jeho otca, že je vraj nemajetný, hoci je multimilionár. Konajú tak vedome, aby sa doslova splnilo to čo sľúbil štátom chránený zločinec Peter Sýkora svoje manželke a synovi –Ja vás zlikvidujem! Toto všetko, ohľadom sudkýň - vrahýň s esesácko – gestapáckym cynizmom z Krajského súdu v Bratislave, kde majú plnú podporu mafiánskeho smeráckeho SS – gestapa, gaunerov s esesácko – gestapáckym cynizmom ministra Boreca, ktorého tvár mi pripomína špičkového zločineckého netvora z tejto éry a špičkového zasmraďovača slovenskej justície Harabina.

Doteraz v žiadnej krajine EÚ nebolo zdokumentované také silné prepojenie štátu so zločineckými mafiami ako na Slovensku. V každom inom demokratickom štáte by tieto dve ženy sa stali celebritami, bola by vysoko hodnotená ich odvaha, médiá by im dávali priestor, požívali by úctu nielen od občanov, ale aj od samotného štátu. Lenže sme v zločinecko – zlodejskom a mafiánsko – gaunerskom Slovensku, kde esesácko – gestapácky cynizmus je súčasťou ich pracovných metód a výsledok týchto odhalení je taký, že štát, teda zločinci ktorí riadia štát, sa proti týmto dvom ženám spojili so zločincami z mafie, proti ktorým by mali v skutočnosti bojovať a za výdatnej pomoci zločineckých mafií z polície, prokuratúr a súdov ich ženú k ekonomickej smrti aj s nevinným dieťaťom.

Poraziť takéto niečo nie je možné demokratickou cestou. Tak ako oni nenávidia nás, my sa ich musíme naučiť nenávidieť niekoľkonásobne. Lebo práve cez túto nenávisť sa naučíme trom základným princípom – nikdy nezabudnúť, nikdy neodpustiť, nikdy nemať súcit. A ich verejné popravy v rámci znovuobnovenia trestu smrti a založenia Občianskych tribunálov, nám musí dávať pocit, že práve týmto sa Slovensko očisťuje od najzvrhlejšieho odpadu, ktorí si svoj blahobyt vytvoril na úkor nášho utrpenia – utrpenia drvivej väčšiny národa. A protesty kadejakých tzv. humanistov bude treba brať tak, že sa jedná o ich spolupáchateľov, ktorí podporovali ich zločiny voči vlastnému národu a nikdy pritom verejne proti ním neprotestovali. 

Je poľutovania hodné, že slovenskí občania, cca 70 %, sú už otupelí ako dobytok, ktorý má zatiaľ ešte čo žrať,  až do takej miery, že im je úplne ľahostajné koľko miliárd z ich daní vysajú ešte za pomoci zločincov v talároch z ich daní pred ničím sa neštítiaci zločinci  skrývajúci sa v schránkových firmách. Ak sa tento národ proti tomu nevie ozvať, zrejme si nezaslúži len to, aby sa plazil celý život na kolenách a ako spieval kedysi Karel Kryl,  již neklečíme na kolenou, držkou teď lížem zem, za hrst rýže korbáč líže a stejně je ním bit.

Vladimír Pavlík


S príspevkom súvisiace:
Cargo môže skrachovať pre schránku

http://ekonomika.sme.sk/c/6865045/schranka-ziada-od-statneho-carga-miliony-hrozi-mu-krach.html
(11.07.2013; Sme; s. 8; Valček Adam)
Pochybný spor s cyperskou schránkovou firmou má rozhodnúť sudkyňa, ktorá sa pozná s jej zástupcom
Štátna firma tvrdí, že sudkyňa nadržiava schránkovej firme. Jej kroky už preveruje predseda súdu.
Mečiarovi manažéri vo vedení slovenských železníc si v roku 1995 objednali prototyp nového rušňa. Keby s ním boli spokojní, zaviazali sa objednať 98 rušňov.
Hoci železnice spokojné s návrhom rušňa neboli, jeho vývojári tvrdili opak a žiadali, aby im štátna firma zaplatila za všetkých 98 rušňov.
Teraz žiada zaplatiť 82 miliónov eur za všetky rušne cyperská schránková firma Lancillon Limited. I keď žalobe čelia dve železničné firmy, ktoré vznikli po rozdelení železníc, viac ohrozené je Cargo, lebo má veľa majetku.
Známi sudkyne
Keď sa v roku 2010 Lancillon obrátil na tretí bratislavský okresný súd, žalobu dostala sudkyňa Miriam Repáková. Kým sa stala sudkyňou, bola advokátkou a spolupracovala s právnikom Jurajom Krišťákom, ktorý mal plnú moc od Lancillonu na zastupovanie a zaplatil za podanie žaloby tritisíc eur. Za schránku podpisoval aj zmluvy.
Repáková s Krišťákom robila vo firme WA Services. Bola v jej predstavenstve, Krišťák v dozornej rade.
Majiteľmi akciovky boli vtedy Krišťák a Repákovej manžel Dušan Repák. WA Services sídlila na rovnakej adrese ako Repáková právnická kancelária. Sídlo tam mali aj ďalšie firmy, v ktorých pôsobila Repáková.
Sudkyňa minulý mesiac na pojednávaní tvrdila, že jej meno Juraja Krišťáka nič nehovorí. "Sudca sa k prebiehajúcemu konaniu nevyjadruje," reagovala sudkyňa, keď sme sa s ňou pokúšali stretnúť, aby vysvetlila svoje vzťahy s ním.
S Krišťákom sa nám spojiť nepodarilo, no v reakcii na námietku zaujatosti tvrdil, že sa s Repákovou videl len raz. "Viac som sa s ňou nestretol, ani som s ňou nemal žiadny iný kontakt, " napísal súdu. Krišťák tvrdí, že už dva roky nezastupuje cyperskú firmu.
Bol to náhodný výber?
Štátna firma Cargo Repákovú podozrieva, že v spore nadržiava cyperskej schránke. Vyplýva to z dokumentov, ktoré SME získalo od firmy cez infožiadosť. Už pridelenie žaloby Repákovej nemuselo prebehnúť náhodne, ako káže zákon, naznačuje Cargo.
Vtedajší predseda okresného súdu Richard Molnár, ktorého vymenoval exminister spravodlivosti Štefan Harabin, kvôli novej sudkyni na mesiac zmenil systém rozdeľovania nových žalôb, aby Repáková nemala menej práce ako jej kolegovia, ktorí na súde fungovali roky.
Po tejto zmene prijímali z ôsmich sudcov nové žaloby len dvaja, pričom dve tretiny došlých žalôb išli na stôl Repákovej. Pravdepodobnosť, že žalobu dostane ona, bola teda 67-percentná.
Zaujatosť má podľa Carga dokazovať aj správanie sudkyne, keď Cargo navrhlo, aby Lancillon súdu zložil zábezpeku na súdne výdavky, čo je asi päť miliónov eur. Schránka tak mala dokázať, že keď prehrá, bude schopná zaplatiť štátu súdne výdavky.
Repáková síce rok od schránky pýtala doklady, že nemusí platiť súdne výdavky, nakoniec bez nich rozhodla, že zábezpeku žiadať nebude. Keď sa proti tomuto rozhodnutiu Cargo odvolalo, Repáková ho nepredložila krajskému súdu. "Je to v rozpore so súdnou praxou a spochybňuje to nestrannosť sudkyne, " tvrdí Cargo. Štátna firma si nevie vysvetliť, prečo sudkyňa neposunula na krajský súd námietku zaujatosti, keď jej to káže zákon.
Cargu hrozí krach
Advokáti Carga upozorňujú, že sudca nemá rozhodovať, keď o jeho nestrannosti oprávnene pochybujú verejnosť a účastníci sporu. "Je alebo nie je možné oprávnene pochybovať o nestrannosti sudkyne, ktorá pôsobila ako štatutárka spoločnosti, ktorej zakladateľom, akcionárom a členom dozornej rady bol generálny zástupca Lancillonu?" pýta sa Alexander Kadela, partner advokátskej kancelárie Relevans, ktorá Cargo na súde zastupuje.
Súhlasí s ním aj právnik Peter Wilfling zo združenia Vialuris. "Spoločné pôsobenie sudkyne a advokáta protistrany v jednej firme jednoznačne spochybňuje nestrannosť sudkyne a je dôvodom na jej vylúčenie pre zaujatosť," myslí si Wilfling.
"Postup súdu je zaujatý, je v zjavnom rozpore s právom a v prospech cyperskej schránkovej firmy, " vraví hovorca Carga Martin Halanda.
S otázkami sme sa obrátili na súčasného predsedu Okresného súdu Bratislava III Tomáša Micháleka. Podľa hovorcu súdu Pavla Adamčiaka požiadal sudkyňu o vysvetlenie a vyžiadal si celý spis. Výsledok preverovania má byť známy do konca týždňa.

Minister dopravy Ján Počiatek (Smer), pod ktorého železnice patria, sa chce kvôli Repákovej obrátiť na ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. "Určite s ním budem hovoriť, fakty naznačujú veci, ktoré nemôžeme nechať tak, " reagoval Počiatek.
Cargo aj Počiatek sa zhodujú, že prehra môže zlikvidovať Cargo, ktoré zamestnáva vyše šesťtisíc ľudí. "Je to suma, ktorá by Cargo zlikvidovala. Preto je tento spor našou prioritou, " uzavrel Počiatek.
***
82 mil. eur žiada cyperská firma Lancillon od štátnych železničných podnikov.
***
Železničné Cargo
- vláda rozhodla, že sa stratový podnik, ktorý zamestnáva vyše 6000 ľudí, rozdelí na tri firmy,
- jedna bude manažovať vozne, ďalšia robiť prepravu, tretia bude vozne opravovať,
- do firiem chce vláda pustiť súkromníka,
- prehra sporu s Lancillonom môže znamenať krach Carga.
Milióny žiadajú za pár eur
Cyperská firma pýta zisk, ktorý by vývojári dosiahli, keby dodali železniciam 98 rušňov.
Cyperská firma Lancillon získala pohľadávku voči železničným spoločnostiam v roku 2009 cez exekúciu majetku Martinskej mechatronickej. Tá sa v roku 1995 zaviazala, že štátnym železniciam dodá prototyp nového rušňa.
Keď Lancillon pohľadávku voči železniciam kupoval, spoločnosť Znalekon určila, že má hodnotu 21-tisíc eur. Cyperská schránka však cez súd žiada od štátu 82 miliónov eur.
Má ísť o zisk, ktorý by Martinská mechatronická údajne dosiahla, keby dodala železniciam 98 rušňov.
"Taký predpoklad dosiahnutého zisku je v rozpore so znaleckými posudkami renomovaných znalcov, " vraví advokát Alexander Kadela, partner advokátskej kancelárie Relevans, ktorá Cargo zastupuje.
Lancillon pri výpočte podhodnotil náklady, ktoré by si výroba rušňov vyžiadala, čo Cargu potvrdili aj viacerí znalci. Sumu vyrátal podľa aktuálnej trhovej ceny najmodernejších rušňov, nie podľa cien, za ktoré sa predávali v 90. rokoch. "Na druhej strane Martinská mechatronická nikdy nevyrobila jediný preukázateľne funkčný rušeň, " upozorňuje Kadela.

Hodnotu pohľadávky chcela dať sudkyňa Miriam Repáková určiť aj znalcovi. Zo 102 znaleckých organizácií, čo pôsobia v rovnakom odbore, si vybrala Znalekon. "Ak by sa výber znalca urobil náhodne, pravdepodobnosť, že sa vyberie práve Znalekon, je menšia ako percento, " hovorí Kadela. Hoci Repáková s námietkami proti Znalekonu nesúhlasila, keď hrozilo, že o prípade budú rozhodovať jej nadriadení, objednávku zrušila. Znalekon kauzu komentovať nechce, lebo nemá súhlas objednávateľa.
Cargo sa rozdelí, pustia doň investorov
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/cargo-sa-rozdeli-pustia-don-investorov.html
(10.07.2013; www.eTrend.sk; 13.02, s. -; ČTK)

Podľa opozície ide o skrytú privatizáciu železničného prepravcu
Slovensko rozdelí zadlženého nákladného železničného prepravcu ZSSK Cargo do viacerých spoločností, rozhodla vláda.
Samotnú prepravu tovaru bude naďalej zabezpečovať štátom ovládaná materská spoločnosť. Ďalšie aktivity podnik presunie do dcérskych firiem, do ktorých budú môcť vstúpiť investori. Podľa opozície ide o skrytú privatizáciu Carga, ktorú prvá vláda premiéra Roberta Fica v roku 2006 zastavila.
Po prepuknutí globálnej ekonomickej krízy sa hospodárenie ZSSK Cargo prudko zhoršilo. Výkony firmy medzi rokmi 2006 až 2012 klesli o 30 percent, tržby z prepravy o viac ako pätinu a celková strata firmy sa ku koncu vlaňajška vyšplhala na 283,5 milióna eur.
Vláda počíta s tým, že v priebehu jedného roka vytvoria tri dcérske spoločnosti carga. Jedna z nich prevezme prakticky celú flotilu nákladných vagónov, ďalšia bude zabezpečovať kombinovanú prepravu a tretia firma má mať na starosti údržbu a opravu lokomotív a vagónov.
Samotnú prepravu tovaru bude naďalej zabezpečovať ZSSK Cargo, do jeho dcérskych firiem však vstúpia investori. Opatrenie má zlepšiť hospodárenie prepravcu. Výnos z predaja podielov v dcérskych firmách použije vláda na zníženie dlhu štátnej firmy, ktorý vlani presiahol sumu štvrť miliardy eur.
ZSSK Cargo je s viac ako 6-tisíc zamestnancami jedným z najväčších zamestnávateľov v krajine.
V roku 2006, teda pred vypuknutím globálnej ekonomickej krízy, mohlo Slovensko predať ZSSK Cargo za viac ako 400 miliónov eur. Kvôli vypísaniu predčasných volieb však štát v rozbehnutej privatizácii nepokračoval a nová vláda pod vedením R. Fica ju zastavila. Premiér sa dlhodobo stavia proti predaju štátnych firiem. Opozícia tvrdí, že súčasný projekt záchrany ZSSK Cargo predstavuje skrytú privatizáciu firmy.
Slovenskí a českí politici v minulosti zvažovali spojenia ZSSK Cargo s českým nákladným železničným dopravcom ČD Cargo. K definitívnej dohode o fúzii doteraz nedošlo.

         Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka